21 11 2009

AMERİKA'DA TELEFON,İNTERNET ,POSTA

 

Telefon, İnternet, Posta

TELEFON

Amerikada pay phone adı verilen telefon kulübelerini her yerde görmeniz mümkün.Arama yapmak için coin denilen bozuk paraları kullanıyorsunuz.Pay phone’un üzerinde kaç cent’in kaç dakikaya karşılık geldiği yazıyor. Amerika’daki bir telefon numarası 212-111-2233 gibidir. İlk üç numara alan kodu (Amerika’daki her eyalet için bi alan kodu vardır). Diğer üç numara şehir kodudur. Örn; Florida’nın Orlando şehri için bir arama: 407–396–0960 şeklinde olur.diğer dört numara ise kişiden kişiye değişen numaralardır.Eğer  şehirler arası görüşme yapmak istiyorsanız bu telefon numarasına “1” sayısını daha ekliyoruz.

Eğer aileniz yada Türkiye’den herhangi biri sizi aramak istiyorsa Amerika’nın alan kodu 01 olduğundan tüm bu numaralara 01 daha ekliyoruz .Örn; 01-1-407-396-0960 şeklinde olur.

 

Bunun haricinde cep telefonunuzu kullanmak istiyorsanız öncelikle cep telefonunuzun modelinin yurt dışına destekli olup olmadığını araştırın daha sonra kullandığınız hattı yurt dışına açtırın. Yalnız cep telefonu kullanmak çok avantajlı değil. Çünkü Türkiye’den sizi biri aradığında hem size hem de arayana yazıyor. Ayrıca cep telefonunuza hayli yüksek meblağlar gelebilir dikkatinize..

CALLING CARDS (TELEFON KARTLARI)
Amerika’da gireceğin her dükkanda-markette her yerde görebilirsiniz bu telefon kartlarını. Ayrıca artık Türkiye’de de birçok firma kendi markaları altında satışa sunmuş durumda. Gerek Amerika’da gerek Türkiye’de gitmeden önce alabilirsiniz. Kullanımı kartların üzerinde yazıyor. Kısaca açıklamak gerekirse: pay phone’dan ya da ev telefonunuzdan ücretsiz olan bir telefon numarası ver (genellikle 0–800 ile başlar) bu numarayı çevirdikten sonra otomatik bir operatöre bağlanıyorsunuz ve sizden kartın üzerindeki şifreyi tuşlamanız isteniyor daha sonrada telefon numarasını koduyla giriyorsunuz ve arama yapılıyor. Size tavsiyemiz calling card almadan önce hangi ülkeyle ne kadar süre konuşabileceğinizi öğrenin ve ona göre en uzun arama yapabileceğiniz kartı alın. Her kartın ülkelere göre açıklaması vardır. Kimi Türkiye’ye 25dk verirken kimi 55 dk veriyor. 5–10-20 dolarlık çeşitleriyle kartlar vardır. Bu Telefon kartları arama yapmak için genellikle en ucuz yoldur.

İNTERNET KULLANIMI
İnternet kullanımı özellikle Amerika’ya varır varmaz SEVIS’ e kayıt yaptırmanız gerektiğinden çok önemli olabiliyor. Bazı işverenler çalışanlarına internet kullanımına olanak tanırken bazen bazı işyerlerinin öyle imkânı olmayabiliyor. Bunun için gideceğiniz yer kesinleştikten sonra internetten yerleşim yerinizi ve en yakın kütüphaneyi ya da internet cafeleri araştırmanızı tavsiye ederiz. İnternet cafeler Amerika’da her ne kadar Türkiye’deki gibi yaygın olmasa da mutlaka size yakın bir internet cafe bulabilirsiniz. Bunu yanı sıra eğer yanınızda dizüstü bilgisayarı götürüyorsanız ya da orda almaya karar verdiyseniz wireless erişim hemen her yerde mümkün. Bunun yanında Kütüphanelerden ücretsiz bir şekilde internet mevcut. Tek yapmanız gereken size en yakın kütüphaneyi keşfetmek! Ayrıca kaldığınız otelin yada house cafe adı verilen cafelerdede internete girmek için bir makine bulunmakta ama genellikle kullanımı zor ve pahalı olduğundan zorunda kalmadıkça kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

POSTA – MEKTUP YOLLAMA
Türkiye’deki yakınıza mektup yollamak isterseniz postane bulamasanız da hemen her cadde bulunan mavi US mailbox’lardan görebilirsiniz. Ayrıca otelinizin resepsiyonunda da cent’ lerinizle alabileceğiniz pul ve aynı zamanda mailbox’ ınızda mevcut olacaktır. Mektuplarınız genellikle 1–10 gün içinde güney, kuzey, doğu ve batı Amerika arasında ulaşırken, 2 hafta içinde Avrupa, 2–3 hafta içinde doğu Avrupa,10–14 gün içinde Asya ve güneydoğu Asya ve son olarak Jamaika’ya da 2 hafta içinde ulaşıyor.

 

İZMİR-CENSU Work & Travel programı ile ilgili daha detaylı bilgi için:

 0-232-421 35 54 / 0-530-6914353  /  0-505-7687040 nolu telefonlardan ,  

  izmir@censu.net , betatun@hotmail.com adresinden

Work & Travel Danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

AYŞE TUNA ÖZÇELİK-TANJU ÖZÇELİK

 İZMİR CENSU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANI

 KIBRIS ŞEHİTLERİ CAD.SİNESAF APT.NO:92/14(TANSAŞ KARŞISI)

ALSANCAK-İZMİR 


 

14677
0
0
Yorum Yaz